•

Przed II wojną światową w Sipiorach funkcjonowały trzy szkoły. Dwie polskie tzw. biała i czerwona oraz niemiecka. Po zakończeniu działań wojennych nauka nadal odbywała się w trzech budynkach. Ostatecznie główną siedzibą pozostała, położona centralnie, szkoła poniemiecka wzniesiona w 1901 roku.

W roku 1966 oddano do użytku, dobudowany do niej w czynie społecznym, nowy pawilon.

Budynek tuż przed oddaniem

Uroczyste otwarcie nowego pawilonu

W okresie powojennym placówką kierowali:

Zawidzki  1946

Jan Zielonka 1947-1948

Leon Dziura 1948-1952

Józef Borakiewicz 1952-1955

Teodor Sobociński 1955-1986

Melania Rybacka 1986-1997

Od 1997 roku  szkołą nieprzerwanie  kieruje dyrektor Iwona Musiał.

Od roku 2000 w szkole znalazła siedzibę filia Biblioteki Gminy i Miasta Kcynia, krórej szkoła przekazała swoje zbiory biblioteczne. Bibliotekę prowadzi Beata Partyka- starszy bibliotekarz. Co roku w okresie letnim biblioteka organizuje dla dzieci półkolonie .

W roku 2001 szkoła  śœwiętowała stulecie istnienia oraz nadanie imienia. Od tego roku placówka nosi imię                         Pamięci Obrońców Niepodległości. Obecnie szkoła rozpoczęła starania o pozyskanie sztandaru.

Odsłonięcie tablicy z imieniem szkoły przez Radzisława Panka ówczesnego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kcyni

Z okazji jubileuszu szkoła otrzymała wiele życzeń oraz upominków. Absolwent sipiorskiej szkoły- utalentowany malarz Henryk Wojtas- ofiarował obraz przedstawiający pierwszą polską szkołę w Sipiorach.

Obecnie w szkole mieœci się sześœć sal lekcyjnych, oddział przedszkolny, sala gimnastyczna , biblioteka, pokój nauczycielski i gabinet dyrektora. Szkoła posiada salę komputerową wyposażoną w 15 stanowisk. Uczniowie mogą również uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych, terapii logopedycznej czy gimnastyce korekcyjnej. Przy sprzyjającej pogodzie dzieci korzystają z boiska szkolnego jak i placu zabaw. Za szkolnym terenem graniczy boisko LZS Sipiory, z którego również  mogą korzystać uczniowie. Na bieżąco szkoła jest remontowana i modernizowana. Sale lekcyjne są estetyczne, posiadają nowoczesne meble i odpowiednie oœwietlenie. W  wszystkich pomieszczeniach wymienione zostały okna.

Szkoła położona jest na niewielkim wzniesieniu, a jej malownicze położenie zachwyca odwiedzających ją goœści. Uczęszczają do niej dzieci z dwóch wiosek -Sipior i Studzienek