• informacje dla rodziców

• INFORMACJA DLA RODZICÓW

Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o obowiązku realizacji podstawy programowej w formie zdalnej (on-line) od dnia 25 marca 2020r.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W związku z tym nastąpi zmiana organizacji pracy według poniższych ustaleń:

1. Nauczyciele zachowają tygodniowy plan zajęć lekcyjnych i będą udostępniać materiały tylko w te dni, kiedy uczeń ma zajęcia.

2. Uczeń, o ile jest to możliwe technicznie, powinien pracować w godzinach przedpołudniowych zgodnie z planem wskazanych przedmiotów.

3. Nauczyciele dokonają modyfikacji w zestawach programów wychowania przedszkolnego i szkolnego oraz w zakresie treści z podstawy programowej.

4. Każdy nauczyciel dostosuje przekaz informacji do możliwości technicznych ucznia i własnych.

5. Nauczyciele udostępnili rodzicom i uczniom adresy mailowe, poprzez które nawiązali z nimi kontakt. Nie poprzestano jedynie na komunikowaniu się poprzez portal edukacyjny z uwagi na jego przeciążenie.

6. Zadania dla uczniów nauczyciele przedmiotowcy wysyłają na adres mailowy ucznia/rodzica, telefonicznie (MMS na numer telefonu do rodziców), komunikator Messenger (grupa rodziców).

7. Zadania mogą mieć formę linku, tekstu pisanego.

8. Nauczyciel określa także czas i formę wykonania zadania przez uczniów oraz termin dostarczenia informacji zwrotnej.

9. W razie pracy na pozaszkolnym portalu należy pamiętać, by uczeń logował się nickiem chroniącym dane osobowe. Nauczyciel, który będzie pracował na takiej platformie, ustali z uczniem sposób komunikacji i przekazywania informacji zwrotnej z zachowaniem środków ochrony danych osobowych.

10. Rozwiązania zadań uczniowie przesyłają w formie załącznika, zdjęcia, zrzutu ekranu, zawartości okna mailowego na podane przez nauczycieli adresy mailowe, MMS na podane przez nauczycieli numery telefonu lub poprzez komunikator WhatsApp czy Messenger bądź w trakcie rozmowy telefonicznej na czacie z uczniem ( w zależności od dostępu ucznia do internetu).

11. Uczeń zobowiązany jest do realizacji treści z podstawy programowej. Nauczyciel będzie monitorował udział w zajęciach i postępy w nauce dziecka na podstawie jego aktywności i przesłanej informacji zwrotnej. Jeżeli nauczyciel prowadzący zajęcia zaobserwuje brak aktywności ucznia w zdalnych lekcjach, natychmiast poinformuje rodziców/prawnych opiekunów o tym fakcie za pomocą maila lub telefonicznie. W przypadku choroby dziecka rodzic powinien poinformować wychowawcę, a wychowawca prześle informację do nauczycieli prowadzących zajęcia w danej klasie.

12. Kształcenie na odległość w SP Sipiory realizowane jest za pomocą różnorodnych form:

• strony internetowe, tj. www.gov.pl, epodreczniki.pl, www.nowaera.pl, www.matzoo.pl. www.macmillan.pl,

• platformy edukacyjne, np. epodręczniki, scholaris, zdalnelekcje, kahoot, youtube,

• programy edukacyjne TVP,

• portal CKE i OKE,

• portal lektury.gov.pl, serwis Muzykoteka Szkolna, portal edukacyjny IPN,

• podręczniki przedmiotowe, zeszyty ćwiczeń , karty pracy i inne materiały przygotowane przez nauczyciela.

1. Postępy uczniów będę oceniana na podstawie:

• prac pisemnych: wykonanych zadań/ćwiczeń, uzupełnionych kart pracy,

• odpowiedzi ustnych (w trakcie rozmowy wideo z uczniem na czacie),

• prac dodatkowych (prezentacja multimedialna, album, plakat, referat, poster).

1. Każdy nauczyciel jest zobligowany do udzielenia uczniowi informacji zwrotnej dotyczącej jego pracy i ocenieniu jej. O ocenie informuje ucznia drogą mailową, przede wszystkim do informacji rodzica. Dopuszcza się wykonywanie zadań na plusy lub inne formy motywujące ucznia do nauki. Nauczyciel winien powiadomić ucznia w treści zadania, w jaki sposób będzie ono oceniane. Sprawdziany czy testy powinny zostać zapowiedziane 2 dni przed przeprowadzeniem ich. Każdą ocenę uczeń może poprawić przez tydzień od otrzymania.

15. Bardzo ważne jest, by WSZYSCY UCZNIOWIE zmobilizowali się i podjęli trud włączenia się do zdalnego procesu uczenia się i na bieżąco wykonywali czynności według instrukcji przekazywanej przez nauczycieli. Ważne jest również, by samodzielnie i uczciwie rozwiązywali zlecone zadania, zwłaszcza w przypadku starszych klas . Jeśli napotkają trudności mogą zwrócić się mailowo lub telefonicznie o pomoc do nauczyciela.