• Wigilia szkolna
          • Wigilia szkolna

          • Wigilia szkolna w SP Sipiory

            20 grudnia br. w Szkole Podstawowej w Sipiorach odbyła się wigilia, na którą przybyli zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy obsługi, uczniowie, a także rodzice.

            W świąteczny nastrój wprowadziły nas dzieci z klas młodszych wykonując piosenkę Do Betlejem, zaśpiewaną do melodii znanego utworu Despacito. Następnie wykonały układ taneczny pt. Taniec dla Świętego Mikołaja.

            Występ został przygotowany przez Panią Julitę Rybacką- Stróżyk.

            Stałymi elementami tejże uroczystości jest łamanie się opłatkiem wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej, składanie życzeń świątecznych i noworocznych, poczęstunek, upominki dla dzieci od Świętego Mikołaja, życzenia od Pani dyrektor, Iwony Musiał dla całej społeczności szkolnej. Nowością były życzenia przekazane przez Samorząd Uczniowski.

            Ponadto mogliśmy obejrzeć widowisko słowno- muzyczne pn. Idą, idą… Święty Józef z Matką Boską. Młodzi artyści to uczniowie z klasy ósmej
            i szóstej, którzy wspaniale wcielili się w role: Maryi, Świętego Józefa, Pasterzy, Aniołów i Dzieci.

            Scenariusz jasełek przeplatano wspólnym kolędowaniem.
            Koordynatorem przedsięwzięcia była Pani Ewa Socha.

            Odświętna dekoracja dodawała uroku szkolnej uroczystości. Poczuliśmy klimat Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia.


             


             


             

        • Bezpieczeństwo
          • Bezpieczeństwo

          • Bezpieczeństwo

            Tuż przed świętami Szkołę Podstawową im. Pamięci Obrońców Niepodległości w Sipiorach odwiedzili strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 w Szubinie, bryg. Mariusz Mantych- dowódca JRG, ratownik medyczny - mł. aspirant Bartosz Andrzejewski i mł. ogniomistrz Dawid Janicki.

             

            Podczas spotkania w ramach kampanii społecznych realizowanych przez Państwową Straż Pożarną: „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”, uczniowie zgłębili swoją wiedzę w zakresie bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach oraz bezpieczeństwa pożarowego.

            W trakcie spotkania strażacy zwrócili szczególną uwagę na zagrożenia związane z okresem zimowym, m. in. ryzyko pojawienia się tlenku węgla, prezentując zasadę działania czujek dymu i tlenku węgla, a także ryzyko zabaw na zamarzniętych akwenach.

            Przekazali cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie wypadku, czy pożaru. Strażacy zaapelowali do zdrowego rozsądku słuchaczy, aby podczas beztroskiej zabawy nie zapominali o bezpieczeństwie swoim oraz innych.

            Następnie odbył się pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedmedycznej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy, podstawami podtrzymywania życia do czasu przybycia karetki pogotowia ratunkowego.

            Po prezentacji chętni uczniowie mogli przećwiczyć wykonywanie czynności ratunkowych pod czujnym okiem naszych gości.

            Przedstawione wyżej działania przyczynią się niewątpliwie do wzrostu odpowiedzialności uczniów za własne bezpieczeństwo i pomogą im zareagować właściwie w niebezpiecznych sytuacjach jakie mogą ich spotkać w życiu codziennym.

            Na zakończenie pani dyrektor Iwona Musiał podziękowała zaproszonym do współpracy strażakom za przeprowadzenie zajęć edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa oraz wspieranie inicjatyw placówki w tym zakresie. Natomiast dowódca JRG przekazał kalendarz strażacki na 2020 rok oraz zachęcał uczniów do udziału w konkursach.

        • Wizyta w Muzeum Ziemi Krajeńskiej
          • Wizyta w Muzeum Ziemi Krajeńskiej

          • Z WIZYTĄ W MUZEUM

            12 grudnia br. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I- III Szkoły Podstawowej im. Pamięci Obrońców Niepodległości w Sipiorach odwiedziły Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Not.

            Na początki kustosz muzeum Pani Anna Sergott zaprosiła wszystkich do obejrzenia wystawy zatytułowanej ,,Zabawy i zabawki”. Na ekspozycji można było zobaczyć zabawki z różnych epok. Najstarsze pochodzą ze średniowiecza, odkryto je w Nakle podczas prac archeologicznych na Placu Zamkowy, a. wśród nich znajduje się duma muzeum - ,,nakielski konik”. Nie zabrakło również zabawek z przełomu XIX i XX wieku oraz ludowych, wykonanych z drewna. Największą grupę stanowiły zabawki z II połowy XX wieku powstałe w PRL-u. Wymownym uzupełnieniem wystawy były zdjęcia dzieci z zabawkami.

            Podczas wspólnego zwiedzania Pani kustosz opowiedziała nam o zabawach popularnych w różnych epokach oraz o najpopularniejszych zabawkach. Pomysłodawca wystawy wprowadził młode pokolenie w świat zupełnie im nieznany pozbawiony komputerów natomiast pełen wspólnych zabaw m.in. na przydomowych podwórkach, placach zabaw i trzepakach.

            W dalszej części spotkania zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia stałej ekspozycji, poświęconej dziejom miasta oraz ziemi krajeńskiej. Obejmuje ona eksponaty, począwszy od pradziejów, skończywszy na latach II wojny światowej. Ponadto prezentowana jest tu bogata kolekcja nakielskich pocztówek, ekspozycja etnograficzna oraz wystawa biograficzna, poświęcona Klemensowi Biniakowskiemu - lekkoatlecie i działaczowi sportowemu. Dzieci miały okazję zobaczyć tu dawne sprzęty codziennego użytku co wzbudziło wśród nich duże zainteresowanie.

            Wycieczka do Muzeum Ziemi Krajeńskiej dostarczyła wszystkim uczestnikom dużo niezapomnianych wrażeń. Pragniemy również podziękować Rodzicom, którzy włączyli się w organizację tego wyjazdu.

            Materiał

            SP w Sipiorach