• Wizyta na ,,Ranczo u Amadeusza”

• W poniedziałek 16 maja dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I- VIII odwiedzili na Bielawach ,,Ranczo u Amadeusza”. Na miejscu przywitał nas właściciel rancza pan Andrzej Andrzejewski. Pobyt na terenie gospodarstwa rozpoczęliśmy od drużynowych zabaw ruchowych ,,na wesoło”. Uczestnicy wyjazdu, a byli wśród nich również rodzice rywalizowali ze sobą w wyścigach slalomem z taczkami. Ścigali się skacząc w workach i przeciągali linę. Wykazali się też umiejętnością współpracy, poruszając się na ,,deskach” oraz budując wieżę z klocków.

Później podziwialiśmy różne gatunki zwierząt, nie tylko żyjących w Polsce. Mogliśmy pogłaskać króliki i świnki morskie. Obserwowaliśmy kury, kaczki, gęsi, pawie, i indyki. Słuchaliśmy wesołych odgłosów wiejskiego podwórka. Wielką atrakcją było trzymanie na rękach kury. Natomiast wejście do zagrody z owcami i kozami było dla nas niesamowitym przeżyciem. Mogliśmy głaskać i karmić zwierzaki. Niezwykle zaskakujące było poznanie skunksa i pogłaskanie go oraz bardzo inteligentnych szopów, które w delikatny sposób odbierały od nas łapkami przygotowane dla nich przysmaki. W wolnym czasie mogliśmy pochodzić na szczudłach i postrzelać z łuku oraz zakupić pamiątki z wycieczki. Odważni mogli wziąć do ręki karaluchy, pogłaskać węża i zbliżyć się do ptaszników. Dopełnieniem miłego dnia była biesiada przy grillu z kiełbaskami pieczonymi przez gospodarza rancza. Czas spędzony na łonie natury na pewno długo pozostanie w naszej pamięci. Wszyscy wróciliśmy z pozytywną dawką emocji i energii. Dziękujemy panu Andrzejowi Andrzejewskiemu za mile spędzony czas.

• Zielona Szkoła w Tleniu

• W dniach 9-11 maja br. klasa VI wraz z wychowawcą przebywali na „zielonej szkole” w Tleniu.

Tleń to malownicze miejsce w środku Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Borach Tucholskich.

Wraz z innymi uczniami szkół podstawowych z Gminy Kcynia nasi szóstoklasiści w ramach programu ośrodka „Patria” w Tleniu, mogli uczestniczyć w:

- zajęciach programowych z profilaktyki,

- spływie kajakiem lub rowerem wodnym po rzece Wdzie,

-wyjeździe do Fojutowa( akwedukt wodny, wieża widokowa, kompleks basenów wewnętrznych),

- spacerze po Tleniu.

Ponadto dzieci mogły upiec kiełbaski na ognisku oraz brać udział w dyskotece.

Sprzyjająca aura umożliwiła trzydniowy wypoczynek od zajęć szkolnych.

Wychowawca klasy VI, Ewa Socha

• Święta majowe Polaków

• 6 maja 2022r. w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona majowym świętom Polaków                                2 maja -Dzień Flagi RP i 3 maja - 231. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Cała szkoła uroczyście uczciła te wydarzenia poprzez galowy strój, właściwe zachowanie i obecność na okolicznościowym przedstawieniu. Scenariusz uroczystości obejmował wiersze i piosenki patriotyczne. Wśród prezentowanych utworów śpiewanych znalazły się piosenki:„Polska flaga”,„Hymn Konstytucji 3 Maja”,„Flaga”,„Witaj majowa jutrzenko”.W montażu wykorzystano wiersze Marii Konopnickiej i Ignacego Krasickiego. Patriotyczny charakter uroczystości podkreślał wystrój sali gimnastycznej, obecność pocztu sztandarowego oraz odśpiewany hymn państwowy.

• ,,My robimy pyszny miód”- wizyta w Gospodarstwie Pasiecznym

• W dniu 5 maja, w ramach realizacji innowacji pedagogicznej ,,Co w trawie piszczy?” dzieci z młodszych klas wraz z wychowawczyniami wyruszyły pieszo na wycieczkę do Gospodarstwa Pasiecznego Pana Tomasza Stanka, które znajduje się w Studzienkach. O pracy pszczół i pszczelarza oraz pozyskiwaniu miodu i sprzęcie pszczelarskim opowiadała Pani Justyna Terpiłowska. W trakcie ciekawej prezentacji, dzieci mogły lepiej poznać i zrozumieć świat pszczół. Poznały budowę ula, miały okazję zobaczyć, ramkę z komórkami pszczelimi oraz wiele innych narzędzi związanych z pszczelarstwem. W szklanym ulu obserwowały pracę pszczół, poszukując królowej, która była oznaczona białą kropką.

Dzieci dowiedziały się o produktach pszczelich pozyskiwanych w pasiece i ich walorach zdrowotnych. Dużą atrakcją było przymierzenie kapelusza ochronnego i zrobienie sobie w nim pamiątkowego zdjęcia. Uczniowie podczas pobytu w pasiece zdobyli wiele cennych informacji o życiu pszczół: dowiedzieli się, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Spotkanie z pszczelarzami poszerzyło wiedzę uczniów na temat szeroko pojętego pszczelarstwa oraz umożliwiło bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę.

Dużą niespodzianką był słodki poczęstunek, który rozpoczął się od degustacji wafelków z miodem i pysznej drożdżówki. Było wesoło i bardzo słodko! Wielką radość sprawiły również dzieciom tematyczne kolorowanki, które przygotowała Pani Lidia Wiland. Na zakończenie pobytu w pasiece były pamiątkowe zdjęcia i podziękowania dla Państwa Krystyny, Jana i Tomasza Stanek, Pani Justyny Terpiłowskiej i Pani Lidii Wiland za organizację tej wycieczki.

Bogatsi w ciekawą wiedzę, przy pięknej, słonecznej pogodzie udaliśmy się pełni wrażeń do szkoły.

Serdecznie dziękujemy Państwu Stanek za niezapomnianą wieloletnią współpracę, otwarte serce, gościnność oraz poświęcony nam czas i przekazaną wiedzę na temat życia pszczół. Cieszymy się, że są wśród nas osoby, które bezinteresownie dzielą się swoją wiedzą oraz pasją. DZIĘKUJEMY- Społeczność Szkoły Podstawowej im. Pamięci Obrońców Niepodległości w Sipiorach.