W piątek, 12 października 2012 r. w Kcyni miały miejsce Gminne Obchodowy Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku odbywały się one pod hasłem „Przypominamy postać prof. Jana Czochralskiego"i wzbogacone zostały kcyńską promocją książek dotyczących postaci tego kcynianina.
Uroczystość rozpoczęto od kcyńskiego hejnału, a następnie uczeń Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego, w której odbywała się uroczystość, wyrecytował jeden z wierszy prof. Czochralskiego. Po wprowadzeniu sztandarów, prz dźwiękach werbla wygrywanego przez Miłosza Frasza, i odśpiewaniu hymnu państwowego gości powitały: Anna Duda-Nowicka (Urząd Miejski) i Barbara Sójko (Szkoła Podstawowa). Gospodarzami uroczystości byli: Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej Michał Poczobutt. Wśród przybyłych gości byli: Dziekan Dekanatu Kcynia ks. Leonard Kowalczyk, Zastępca Komendanta PSP Franciszek Sobiechowski, prof. dr hab. Adam Gadomski, dr Paweł Prusak oraz rodzina prof. Czochralskiego.
W swoim wystąpieniu Burmistrz Kcyni Piotr Hemerling podsumował miniony rok szkolny zwracając uwagę na liczne sukcesy dzieci i młodzieży z gminnych szkół, jak również pod adresem wszystkich pracujących i związanych z oświatą złożył serdeczne życzenia na okoliczność obchodzonego Dnia Edukacji Narodowej.
Dzień Edukacji Narodowej jest tym dniem w roku, kiedy głębiej zastanawiamy się nad rolą nauczyciela w edukacji i wychowaniem młodzieży. Odpowiedzialność za wychowanie i kształtowanie osobowości młodego człowieka spoczywa na różnych podmiotach – w szczególności na rodzinie, w której się wychowuje. Wśród tych podmiotów bardzo ważne miejsce zajmuje szkoła i nauczyciel, od którego w ogromnej mierze zależy czy wchodzący w dorosłe życie młodzi ludzie będą umieli odnosić sukcesy i cieszyć się ze swoich osiągnięć. To od Państwa, drodzy nauczyciele, od Waszej ofiarności i umiłowania zawodu, kolejne pokolenia mogą pogłębiać wiedzę, kształcić umysły i szlifować talenty. To od Was młodzi ludzie uczą się jak być dobrym obywatelem, pracownikiem, rodzicem. Jak być po prostu dobrym człowiekiem. (...) Edukacja młodego pokolenia dzieci i młodzieży naszej gminy leży mi szczególnie na sercu. Dobrze wykształcona i świadoma swej wiedzy i sprawności umysłowej młodzież, stanowi najważniejszą wartość każdej społeczności i jest nadzieją na lepsze jutro. Dążeniem moim i Rady Miejskiej w Kcyni jest to, aby zadanie to jako priorytetowe stało się obowiązujące w naszej gminie – podkreślił Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling.
W dalszej części wręczono Nagrody Burmistrza Kcyni. Procedurę wyłonienia tych osób pokrótce omówił Kierownik Referatu Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury Wojciech Jaskulski. Burmistrz Kcyni wraz ze swoim zastępcą Danielem Olszakiem i kierownikiem Wojciechem Jaskulskim wręczyli wyróżnionym okolicznościowe listy i kwiaty. Wśród osób wyróżnionych byli: Grażyna Szmyt (ZSO Kcynia), Katarzyna Kluczyńska (ZST Kcynia), Jacek Gacki (SP Kcynia), Iwona Musiał(SP Sipiory), Zofia Sobocińska (SP Sipiory), Robert Koniec (SP Laskownica), Wioletta Chróścińska (SP Laskownica), Zofia Świerc (ZS Dziewierzewo). Wkrótce przedstawimy szczegółowiej sylwetki wyróżnionych nauczycieli.
W dalszej części głos zajmowali goście, w tym przedstawiciele związków zawodowych nauczycieli – Halina Mossakowska iAndrzej Lang oraz Przewodnicząca Rady RodzicówMagdalena Halkiewicz-Ujazdowska. Odczytano również list kierowany na ręce gospodarzy uroczystości od Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy Anny Łukaszewskiej, która podkreśliła:Spotkanie, w którym uczestniczy lokalne środowisko wspominające doniosłe osiągnięcia osoby wywodzącej się z Kcyni, świadczy o chęci promowania znaczenia edukacji oraz sukcesu. Jest przykładem lokalnego patriotyzmu. List skierował również dr hab. inż. Jacek Ryszard Przygodzki z Politechniki Warszawskiej, jedna z osób zaproszonych, która nie mogła przybyć.
Następnie przyszedł czas na kcyńską promocję książki autorstwa dra Pawła Tomaszewskiego. Na tę okoliczność głos zabrał dyrektor szkoły Michał Poczobutt. Pana dra Tomaszewskiego mam zaszczyt znać od kilkunastu lat i wiem dobrze jak skromnym jest człowiekiem mimo ewidentnie wielkich zasług oddanych naszej gminie i tejszkole szczególnie poprzez propagowanie i przywracanie Polsce i światu postaci wybitnego kcynianina profesora Jana Czochralskiego. Bo to Pana książki i publikacje o znakomitym uczonym z Pałuk rozbudziły i nadal rozbudzają w wielu tę ciekawość świata, która pozwala nam marzyć i sięgać gwiazd. To także dzięki Pańskiej pisarskiej pracy i – nie waham się użyć tego sformułowania – detektywistycznej pasji, zostają zdjęte fałszywe i niesłuszne oskarżenia, które tak wiele krzywd wyrządziły Janowi i Jego rodzinie. My dzisiaj w Kcyni, w tej szkole, dobrze wiemy, że możemy z dumą mówić o patronie tej placówki, że możemy budować pozytywne programy wychowawcze pokazujące naszym uczniom, iż prowincjonalizm nie jest wstydem, że małe miasteczko może też być kolebką wielkości, że i stąd można wyruszyć na podbój świata – podkreślił dyrektor Michał Poczobutt.
Następnie dr Paweł Tomaszewski, wspomagając się multimedialną prezentacją, przypomniał postać profesora Czochralskiego poprzez pryzmat Jego dokonań, odkryć i publikacji, które ukazały się o profesorze. Wspomniał także o działaniach promujących postać tego wybitnego kcynianina i o pomyśle ustanowienia roku 2013 Rokiem Czochralskiego.
Po wystąpieniu Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling wręczył jubileuszowy upominek – medal 750-lecia i album – bowiem dr Paweł Tomaszewski jest członkiem Komitetu Honorowego Obchodów Jubileuszu 750-lecia Nadania Praw Miejskich Kcyni i nie mógł być obecny podczas kulminacyjnych wydarzeń w Kcyni, które miały miejsce w czerwcu.
Podobny zestaw otrzymał również dr Paweł Prusak. Następnie gości zaproszono na występ uczniów przygotowany pod kierunkiem Anny Góralczyk. Uczniowie recytowali i śpiewali dla nauczycieli, a nawet tańczyli. UczennicaWeronika Dubiel dała pokaz swoich gimnastycznych umiejętności. Na koniec tej części zaprezentowano, w bardzo humorystycznej oprawie, pokaz multimedialny o nauczycielach, który wzbudził wiele pozytywnych emocji. Wspólnie zaśpiewano też wszystkim związanym z oświatą „Sto lat”.
Druga część miała miejsce na piętrze szkoły. Tam dr Paweł Tomaszewski dokonywał wpisu do książki swojego autorstwa„Powrót. Rzecz o Janie Czochralskim”. Ale oprócz niej można było również nabyć książkę „MAJA. Powieść miłosna” będącą zbiorem wierszy autorstwa prof. Czochralskiego. Książki rozeszły się jak świeże bułki. Zostało kilka egzemplarzy, które będzie można kupić w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kcyni. Spotkanie zakończono przy kawie.
Organizatorami obchodów byli: Urząd Miejski w Kcyni i Szkoła Podstawowa im. J. Czochralskiego. Organizacyjnie wsparli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Zespół Szkół Ogólnokształcących, straż pożarna z Kcyni i Łankowic, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.
Tekst Anna Duda-Nowicka, fot. Tomasz Zmudziński i Anna Duda-Nowicka, www.kcynia.pl Urząd Miejski