,Szkoła Podstawowa w Sipiorach świętuje w tym roku szkolnym 15. rocznicę nadania szkole imienia Pamięci Obrońców Niepodległości. Obchody Dnia Patrona zaczęły się nieco wcześniej i przebiegały w kilku etapach.
W piątek, 4 listopada odbyło się spotkanie całej społeczności szkolnej, rodziców oraz sołtys wsi Sipiory p. Mirosławy Pacała z p. Marcinem Lisieckim, nauczycielem historii w Zespole Szkół Technicznych w Kcyni. Pan Marcin Lisiecki wygłosił prelekcję na temat „Od Miejsca Pamięci Narodowej miasta i gminy Kcynia do miejsc żywej pamięci”. Ciekawe prezentacje zdjęć i dokumentów umożliwiły uczniom poznanie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce we wrześniu i październiku 1939r. oraz w czasie II wojny światowej na terenie, na którym się wychowali. Była to dla nich szczególna lekcja historii. Pod koniec spotkania p. dyrektor Iwona Musiał podziękowała prelegentowi za przekazaną wiedzę. Zaznaczyła również, że nasza szkoła jest miejscem, w którym pielęgnuje się tradycję i symbole narodowe. Poinformowała także zebranych, że pod koniec listopada będzie miała u nas miejsce jeszcze jedna prelekcja, którą wygłosi pracownik z Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.
W czwartek, 10 listopada nasza szkoła świętowała podwójnie: obchodziła Święto Niepodległości i Dzień Patrona. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie z klas IV-VI pod kierunkiem p. Ewy Socha i p. Marzanny Starzyńskiej przedstawili montaż słowno-muzyczny „Ich ślady ocalimy od zapomnienia”, który składał się z dwóch części. Pierwsza poświęcona była Patronowi naszej szkoły, a druga 98. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Program przybliżył wszystkim historię Polski od chwili rozbiorów do odzyskania niepodległości. Uwieńczeniem uroczystości było zapalenie przez delegację zniczy pod tablicą pamiątkową na budynku szkoły i na pomniku Feliksa Pietrzaka – pierwszej ofiary mordu na Polakach we wrześniu 1939r. w naszej okolicy.
Kolejnym etapem świętowania tak ważnych dla nas dat było asystowanie 11 listopada pocztu sztandarowego podczas mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą sprawował w kościele św. Jana Nepomucena w Sipiorach ks. Jarosław Rusnak. Po mszy świętej młodzież szkolna i nauczyciele udali się na pobliski cmentarz, aby zapalić znicze na pomniku pomordowanych w czasie II wojny światowej. Wcześniej inne delegacje zapaliły światełka na pomnikach, nad którymi placówka sprawuje opiekę. Uczniowie naszej szkoły dbają o osiem miejsc straceń w Sipiorach i okolicy.
13 listopada w świetlicy wiejskiej w Sipiorach odbył się „Wieczór Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Sąsiedzi” i szkołę podstawową. Podczas wieczornicy uczniowie z klas IV-VI ponownie wystąpili ze swoim programem artystycznym. Przedstawienie to bardzo podobało się i zostało nagrodzone dużymi brawami. Następnie wszyscy zebrani: goście, rodzice, nauczyciele i młodzież szkolna włączyli się w śpiewanie pieśni patriotycznych, korzystając ze śpiewników. W repertuarze znalazły się m.in. „Wojenko, wojenko”, „My ze spalonych wsi”, „Legiony”, „Białe róże”, „Hej, hej ułani”… Do pieśni przygrywał na akordeonie p. Henryk Kalka z Zespołu Regionalnego Pałuki w Kcyni, który na koniec swojego występu otrzymał upominek z rąk koordynatorek przedsięwzięcia p. Anny Knasinskiej i p. Zofii Sobocińskiej. Dyrektor szkoły p. Iwona Musiał podziękowała społeczności szkolnej i lokalnej za przygotowanie spotkania i za wspólne świętowanie. Nadmieniła, że imię Patrona naszej szkoły szczególnie zobowiązuje do wychowywania dzieci w duchu patriotyzmu i poszanowania wartości narodowych. Wieczornica zakończyła się rozmowami prowadzonymi przy kawie i ciastkach.
Serdeczne podziękowanie składamy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Dnia Patrona i Święta Niepodległości w naszej szkole. Panu Marcinowi Lisieckiemu dziękujemy za ciekawą lekcję historii, a Towarzystwu Patriotyczno-Historycznemu 1939 z Nakła nad Notecią za ufundowanie szkole zniczy oraz wcześniejsze inicjatywy: marsz pamięci oraz „żywą lekcję historii”.